Terne Čhave

Terne Čhave

Jedna z nejúspěšnějších a nejzajímavějších romských kapel posledních deseti let. Tento sedmičlenný band prošel několika žánrovými proměnami od klasického kytarového rom-popu, tradičního „čardášové“ pojetí, až k tvrdšímu, téměř punkovému zvuku. Ve všech těchto polohách si Terne Čhave dokázali zachovat klasické atributy romské hudby a zároveň posouvali její hranice. Pakliže bývá v poslední době romským kapelám vytýkána jistá strnulost, neplatilo to nikdy o Terne Čhave. Tato formace naopak ze svých experimentů vždy těžila. Absolvovala desítky koncertů po celé Evropě po boku skutečné světové špičky. V Čechách získala ve své době největší hudební ocenění Anděl za nejlepší album v kategorii world music a bodovala i v evropských hitparádách. V současnosti se kapela vrací, po téměř dvouleté koncertní odmlce, na pódia. V jejím repertoáru nechybí nejúspěšnější autorské skladby ani typické čardáše, jež tato kapela dokáže i díky pestrému obsazení zahrát s nezaměnitelnou energií. V současnosti se kapela vrací, po téměř dvouleté koncertní odmlce, na pódia. Zároveň přichází s novou deskou, Bo me som Rom, která vyjde začátkem jara 2015. V jejím repertoáru nechybí nejúspěšnější autorské skladby ani typické čardáše, jež tato kapela dokáže i díky pestrému obsazení zahrát s nezaměnitelnou energií.

 

O „andělském“ albu MORE, LOVE! (VÍCE LÁSKY!, PRACHY KÁMO!)

Se svým posledním albem si Terne Čhave dali na čas a na výsledku je to znát! Vyšlo na jaře 2008, po čtyřleté odmlce, v produkci Petra Vyšohlída (ex I.R.A.) a s mnohoznačným názvem „MORE, LOVE!„. Tento protiklad v názvu desky vystihuje ducha celého alba. Na první poslech je to zvuk kapely, ve kterém vedle tradičního akordeonu a houslí uslyšíte nově také elektrickou kytaru a sampler. Další vrstvy ale objevíte v žánrovém rozptylu jednotlivých skladeb – rock, tango, spirituál, punk, lidovka i taneční rytmy se přes vás převalí v naprosto přirozené podobě, aniž by vám to, ve spojení s romskými vokály, přišlo divné. Název More, love! ale především nese poselství celého alba: anglický význam „více lásky“ stojí proti romskému významu „hele, prachy…“. Kolem peněz se dnes točí tolik věcí, každý potřebuje peníze a spousta lidí pro ty peníze zapomíná na to, co vlastně potřebuje ve skutečnosti – více lásky. Deska More, love! přináší kontrast starých romských písní a moderních technologií, starého a moderního světa.

 Po vydání alba More, love! následovala řada koncertů doma, ale především v zahraničí. Jednalo se o 6 koncertů ve Velké Británii a dále koncerty v Polsku, Maďarsku (jako pravděpodobně jediná česká kapela zahráli již podruhé na obřím festivalu Sziget v Budapešti) a na Slovensku. V červenci 2008 byla deska More, love! nasazena do evropské hitparády world music (World Music Chart Europe) a v konkurenci velmi zvučných jmen se po prvním měsíci probojovala doTOP20, kde vydržela 3 měsíce. V hodnocení za celý rok 2008 se zde tato deska umístila na 65. místě z 913 nominovaných alb z celého světa, přičemž za ní zůstaly jména jako Manu Chao, Natasha Atlas, Kocani Orkestar nebo Chumbawamba!!!